Nazinių steroidų purslų šalutinis poveikis

Bendrieji šalutiniai poveikiai

Pagal receptą galima įsigyti daugybę steroidinių nosies purškalų, įskaitant flutikazono propionatą, beklometazono dipropionato monohidratą, mometazono furoato monohidratą, triamcinolono acetonidą, flunizolidą, budezonidą ir flutikazono furoatą. Nors, atsižvelgiant į Mayo kliniką, steroidiniai nosies purškalai yra saugūs ilgalaikiam vartojimui ir nesukelia kitų nosies gleivinių purškalų atsinaujinimo, tačiau kai kuriems žmonėms jie gali sukelti sunkių šalutinių poveikių.

Rimtas šalutinis poveikis

Pagal Mayo kliniką, visi steroidiniai nosies purškalai gali sukelti šalutinį poveikį. Paprastai gali pasireikšti dirginimas, niežėjimas, deginimas ar sausumas nosyje ar gerklėje. Galimi galvos skausmai, čiaudulys, sloga, skrandžio sutrikimas ar kraujavimas iš nosies. Remiantis RX sąrašu, kiti simptomai, apie kuriuos pranešta daugiau kaip trijose procento klinikinių tyrimų dalyvių, yra pykinimas, vėmimas, galvos svaigimas, akių plyšimas, nosies užgulimas, kosulys, postaudis, astmos simptomai, gerklės uždegimas, virusinė ar viršutinių kvėpavimo takų infekcija ir dismenorėja (sunki Gimdymo skausmas menstruacijose). Jei šie simptomai pasunkėja ar neišnyksta, kreipkitės į gydytoją.

Antinksčių slopinimas ir hiperkortizmas

Visi steroidiniai nosies purškalai gali slopinti imuninės sistemos veikimą, padidindama kitų infekcijų atsiradimo tikimybę, pagal RX sąrašą. Tiems, kurie turi vyrų raupų ar tymų, vartojančių šiuos vaistus, turėtų pranešti gydytojui. Intranaziniai kortikosteroidai taip pat gali turėti rimtą neigiamą poveikį akims, įskaitant sausumą ir dirginimą, miglotą regėjimą, kataraktą, glaukomą, padidėjusį akispūdį ir konjunktyvitą pagal RX sąrašą. Vartojant mometazono furoato monohidrato ir beklometazono dipropionato monohidrato, retai pasitaikė opų arba nosies polipų vartojimas. Klinikinių triamcinolono acetonido tyrimų metu vienam pacientui buvo pastebėta nosies pertvaros perforacija (skylė pertvaros arba vidinės nosies sienelės), pagal RX sąrašas. Apie šį šalutinį poveikį taip pat pranešė kai kurie žmonės, vartojantys budezonidą. Ši sąlyga gali sukelti dusulys arba kraujavimas nosies viduje, nosies išskyros ir švilpimas kvėpavimo metu. Taip pat gali būti reikalinga chirurgija, taip pat buvo pranešta apie alergines reakcijas, įskaitant tokius simptomus kaip nepastebėtas išbėrimas, dilgėlinė, niežėjimas, patinimas, angioedema (patinimas po oda) ir anafilaksija (gyvybei pavojinga alerginė reakcija į visą organizmą ) Jei pasireiškia bet kuris iš šių simptomų, kreipkitės į skubią medicinos pagalbą.

Kai kurie tyrimai rodo, kad ilgalaikis ar per didelis tam tikrų intranazalinių steroidų vartojimas gali trukdyti antinksčių funkcionavimui. Antinksčiai gamina svarbius hormonus (kortizolius), kurie yra gyvybiškai svarbūs norint reguliuoti kūno reakciją į stresą, lytinę funkciją, metabolizmą, druskos ir vandens pusiausvyrą bei gliukozės kiekį kraujyje. Remiantis RX sąrašu, kai kurie steroidiniai nosies purškalai, tokie kaip budezonidas, flunisolidas ir flutikazono furoatas, kelia tam tikrą pavojų sukelti antinksčių slopinimą, sulėtinti augimą arba hiperkortiką (padidėjusi kortizolio gamyba), todėl gali kilti Cushingo liga panašūs simptomai, tokie kaip svorio padidėjimas Viršutinė nugaros dalis, pilvas, veidas ir kaklas. 2009 m. “Neuroimunomoduliacija” paskelbtoje apžvalgoje nustatyta, kad vienas iš suaugusiųjų, gydytų budezonidu ar flutikazono propionatu, patvirtintas antinksčių slopinimo tyrimas, ir kitas tyrimas, rodantis, kad beklometazono dipropionato vartojusiems žmonėms sumažėja šlapimo išskyrimas iš šlapimo. Flutikazono furoato ir budesonido arba flutikazono propionato vartojimo vaikams tyrimai neturi reikšmingo antinksčių poveikio. Tyrime padaryta išvada, kad nėra įrodymų, kad gydytojai turėtų reguliariai stebėti sveikus vaikus, gydytus steroidiniais nosies purkštukais. Suaugusieji, vartojantys ilgalaikius intranazalinius kortikosteroidus, turėtų pasitarti su savo gydytojais, kad nustatytų, ar yra nustatyti antinksčių tyrimai.